Tlapky a podlahy, věnujme jim pozornost :)

Zdánlivě automatické pojmy… Ano tlapky mají všichni naši chlupáči a všichni také máme doma podlahu. Tak proč se tím zabývat? Jsou tlapky a upravené tlapky, je kluzká podlaha a pevná podlaha. Obojí může vašeho psího parťáka velmi ovlivňovat, a tak se pojďme podívat, jak to funguje.

Začněme opět s trochou teorie…

Z čeho se taková psí packa skládá? Zjednodušeně – tvoří ji kosti článků prstů a sezamské kůstky, vazy, šlachy a svaly, nervy, cévy a rohovina drápu.

Jemná a přesná spolupráce všech tkání pomáhá přenášet vjemy o podkladu do celého těla a také umožňuje na ně pružně reagovat.
Zajišťují tedy našemu psímu kamarádovi kontakt s povrchem a mají na starost rovnováhu a pohyb.

Psi na rozdíl od svých páníčků chodí po prstech, přičemž hlavní nosnou funkci přebírá 3. a 4. prst. Jejich zaúhlené postavení umožnuje tlumit nárazy, které dále přechází na větší klouby a páteř. Jemná senzorická zakončení podávají zprávu o prostředí a pomáhají předcházet zraněním.

Velkým pomocníkem prstů jsou drápy, pomáhají jim s pohybem vpřed či s brzděním. Pomáhají zajišťovat trakci s povrchem např. v případě zrychlení či při náhlé změně směru.
Při stání či chůzi zajišťují trakci polštářky.

Tlapky, potažmo prsty jsou opravdu velcí pracovníci. Rozhodně to není tak, že by pohyb zajišťovaly pouze velké svalové skupiny a klouby. Prsty jsou do každého pohybu opravdu aktivně zapojeny. 
I ten malý prstík na předních nožkách, který někdy přijde páníčkům spíš na obtíž, protože jeho drápek má občas tendenci přerůstat, má dokonce svůj svalový komplex. Při určitém pohybu (např. při zatáčení ve cvalu) je pak velmi aktivně využíván. 

Zranění prstů

Obzvlášť častá bývají tato zranění u sportovních psů, avšak nemusí to být pravidlem. Snadné bývá diagnostikovat zranění jako je např. zlomenina článku prstu či vymknutí prstu. Horší to bývá s drobnými poraněními, které jsou způsobena např. opakujícím se přetěžováním.

Možná jste u svého či cizího psa někdy zaznamenali, že je např. jeden prst na pacce plochý. To bývá způsobeno poraněním šlach ohybačů prstu. I k tomuto může docházet akutně v rámci úrazu či v důsledku chronického přetěžování.

Různé náhlé rotační, boční a další síly/pohyby působí na prsty a tyto pohyby mohou způsobit mírné posuny v kloubu. To ovlivňuje nejen samotné kosti, ale i okolní vazy, šlachy a hlavně kloubní chrupavku a může zapříčinit vznik nepříjemné artrózy.

Drápky

Drápy by měly být kontrolovány a v případě potřeby stříhány aspoň 1x za měsíc. Když váš pes stojí, neměly by tlačit do země/stáčet se do strany apod.

Pokud jsou příliš dlouhé, dráp se může:
 – zachytit/ zatrhnout/ roztřepit
 – otočit do strany a tím způsobit bolestivost packy
 – příliš tlačit zpět do packy a tím ovlivňovat kontakt polštářku s povrchem
 – při přílišném přerůstání stočit dovnitř a zranit polštářek.

Pokud jsou příliš krátké:
 – mohou zapříčinit, že se nikdy nedostanou do kontaktu s povrchem a tím, jak se tlapka snaží dosáhnout větší trakce, může docházet ke svalovým poraněním.

Držte se tedy zlaté střední cesty a zastřihujte drápky svým psům s mírou.

Jak na střihání drápů?

V případě, že má váš pes světlé drápky, je to opravdu jednoduché. Růžová část drápu značí, kde se ještě nachází céva, a bílou špičku můžete odstřihnout.
Pokud má váš pes drápky černé, zkracujte je postupně.
V případě, že svého parťáka trošku střihnete, neděje se žádná tragédie, krvácení lze zastavit např. pomocí kurkumy nebo hypermanganu (manganistan draselný).

Tlapky a jejich úprava

Jak již bylo zmíněno výše, trakci zajišťují polštářky a drápy jim dělají pomocníky. U dlouhosrstých psů se však často stává, že chlupy ze spodu na packách polštářky přerůstají a tím snižují trakci. Pro zachování správné trakce je potřeba chlupy ostříhat, ideálně do roviny společně s polštářky. Při této úpravě zkontrolujte, zda nikde v meziprstí nenajdete zcuchané chlupy a takové vystříhejte. Smotky mohou být opravdu velmi nepříjemné a mohou ovlivňovat pohyb vašeho psa.

Podlahy

Myslím, že po přečtení všech informací výše, nikoho nepřekvapí, proč je důležité po jakém povrchu se váš pes pohybuje.
Kluzké podlahy jako je např. plovoucí podlaha, některá dlažba či lino se sice dobře uklízí, ale jinak je to pro vašeho parťáka jeden ze skrytých nepřátel, který může zaútočit ze zálohy. Často se stává, že psi „bruslí“ po podlahách, které mají doma, ať při hrátkách s majiteli nebo když se chtějí prostě pouze zvednout. Některým majitelům přijde pohled na rozjíždějící se nožky legrační, někdo to vůbec neřeší…., ale drobná uklouznutí mohou ovlivnit celý pohybový aparát, mohou způsobovat bolestivost, zranění vazů, přispívat k rozvoji artrózy apod.

Psi jsou dnes naši věrní a vážení společníci, ale občas zapomínáme, jak je naše městské prostředí vzdáleno tomu jejich. Mají mechanismy pro pohyb v přírodě, kterou v bytě nenajdou, a tak různá zranění, která mohou přivodit právě kluzké povrchy, negativně ovlivňují jejich pohyb a zdraví.

!!! Takto prosím ne !!!

Tak takhle by to šlo 🙂

Značka: IDEÁL 🙂

Není nad vlastní zkušenost...

Vždy když ke mně přijde klient se svým parťákem, prvně si chvíli povídáme, zjišťuji např.: co ho trápí, na co je zvyklý a také se vždy ptám, zda je zvyklý být venku či doma. Pokud doma – jaké mají doma podlahy? Ty kluzké jsou zmiňovány někdy až moc často, a tak vždy řešíme, že to není nic vhodného a jak to změnit…

Ano, většina z nás má doma kluzké podlahy, včetně mě. Vím, jak je to nevhodné, a tak jsem se na nich snažila vždy své holky korigovat, žádné hrátky uvnitř, prudké starty apod., ale co si budeme povídat – je to málo. Vědomí, že je to ale relativně malý prostor a holky tam nijak nebruslí, mě tak trochu udržovalo v určité míře klidu.
Přišlo ale období, kdy moje chlupaté zlato začalo být velmi bolestivé při vstávání. Bolela ji záda, má spondylózu, to dobře vím, ale co to zhoršení a jak to vyřešit? I když se jí při vstávání nožky nerozjížděly, svaly a ostatní měkké tkáně musely reagovat na kluzký povrch a došlo k jejich podráždění. V kombinaci se spondylózou byl větší problém hned na světě. Náprava byla po shledání všech příčin jednoduchá – moje péče o pohybový aparát, kvalitní kloubní výživa a koberce do bytu.

Krátké shrnutí...

Takže vždy když řešíme s majiteli kluzké podlahy, je moje rada stále stejná, jen si za ní od té doby opravdu pořádně stojím. Nicméně jsem si vytvořila jakýsi kompromis, přes který ale už opravdu nejede vlak – nekluzký povrch aspoň okolo pelíšku a tam, kde se pes nejvíce pohybuje + žádné hrátky a cvičení na kluzkém povrchu!

Podlahy, drápky, polštářky a vůbec celá tlapka mohou ovlivňovat zdraví vašeho psa z ortopedického hlediska. Naučte se o packy svého parťáka pečovat a pravidelně je prohlížet a prosahávat. Snáze odhalíte změny a zároveň packám dopřejte i jemnou „masáž“. Pokud je váš pes na některé věci citlivý, učte jej vše pomalu a postupně.

Jsou to drobnosti, které v důsledku mohou představovat podstatný rozdíl!

Zdroje:
• Zkušenosti autorky
• Henneman, D. F. (2014, June). The Biomechanics of Toes & Nails. Clean Run, pp. 24-27

• https://www.pawsitivestepsrehab.com/blog/all-about-those-toes-the-importance-of-nail-trims/  – zde naleznete i obrázky alternativního střihu drápků (já ve svém článku zmiňuji tradiční způsob stříhání).

 https://www.youtube.com/watch/MM4HQDb1Ef0   – pro anglicky mluvící. Krátké video od Dr. Leslie Woodcock vysvětlující, jak zastřižení drápů ovlivňuje postavení končetiny a k tomu pár tipů, jak na to.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *