Tak tuto otázku s lehkým pousmáním slýchávám docela často. Občas popíchnutí přichází v trochu jiné podobě – „A to je jako tvoje práce?“ „Takže ty masíruješ psy? To už lidi vážně neví, coby…“ „Vždyť já nechodím na rehabilitaci ani sám se sebou, tak natož se psem.“ Když jsem začínala, vždycky mě to trochu rozhodilo a donutilo přemýšlet, zda to opravu už není trochu moc.
A proč by to mělo být moc? Není! Doby, kdy byl pes uvázaný na řetězu u boudy, hlídal hospodářství či pracoval pro vojáky, jsou dávno pryč. Ano, stále tu takoví jsou, ale hlavně je tu spoustu věrných parťáků, společníků nebo dokonce vrcholových sportovců. Jaká je jejich opravdová role ovšem není tak úplně rozhodující, protože tu nejlepší péči si zaslouží všichni zvědaví čumáčci, rozverné pacičky i trochu nejistí ocásci.
S kým na rehabilitaci? Vezměme to podrobněji…
Rehabilitace u zvířat je stále poměrně mladý obor péče o pohybový aparát, i když v posledních letech zažívá velký rozkvět. Jasně, u „sporťáků“ už to začíná být v dnešní době běžné, ne-li samozřejmé. Však také pes, který se věnuje např. agility, flyballu, mushingu či canicrossu se v podstatě zátěží moc neliší od toho lidského sportovce. Většina majitelů už dobře dbá na kondici svého psa, nechává jej pravidelně zkontrolovat terapeutem, věnuje se přípravě na závod a následně péči po závodu. Majitelé se opravdu zajímají o pohyb svých závodníků a jsou často velmi schopní a šikovní.
Nejsou to však jen psí sportovci, kteří mají na rehabilitaci nárok. Samozřejmostí by měla být i u pracovních psů (záchranáři, asistenční psi, psi ve službě či psi pro myslivost). U těchto skupin nikdo nepochybuje o tom, že vykonávají (někdy náročnou) práci a potřebují také zregenerovat, posílit určité svalové skupiny a dodat jistoty do všech tlapek.
Je tu ale ještě jedna obří skupina – to jsou ti moji/vaši kámoši, kteří věrně hlídají náš dům, zahradu či byt mezitím, co jsme v práci. S nadšením nás vítají, když přijdeme domů, nosí nám hračky, čekají, až půjdeme na procházku. Bez řečí zvládnou i delší túru, když se jednou rozhodnete výlet pořádně protáhnout. Přitulí se, když si potřebujeme odpočinout. Nabídnou svou krásnou hlavu a moudré psí oči, když se potřebujeme vypovídat či svěřit svá tajemství. To je „práce“, která zaslouží to nejlepší ocenění.,

Proč vzít svého chlupáče na rehabilitaci…
Rehabilitací můžeme svému čtyřnohému příteli zpříjemnit život v rámci prevence. A to je opravdu velké zpestření a zábava. Něco jiného je to u psího seniora, v případě úrazu, po operaci, v případě vývojového nebo degenerativního onemocnění. Zde je opravdu záhodno o svého kamaráda pečovat a zjistit si, jaké máte možnosti. Ať tak či tak, je skvělé svému psímu příteli dopřát ošetření, regeneraci a zharmonizovat celé tělo. Naučit se, co je pro něj vhodné, jak vyzrát na určité nedostatky, jak mu ulevit a pomoci.
Co rehabilitace obnáší a přináší…
Ta psí rehabilitace převzala velké množství informací z propracované lidské. Lze ji rozdělit na fyzikální terapii, manuální terapii a aktivní cvičení.
Použití fyzikální terapie se nijak zásadně neliší od použití v humánní medicíně.
Mezi procedury fyzikální terapie řadíme:
– termoterapii, laser, magnetoterapii, elektrostimulaci, terapeutický ultrazvuk, rázovou vlnu
Účinky fyzikální terapie se u každé procedury liší a odvíjí se od jejího použití (např. snížení bolestivosti, podpora hojení tkání, terapie zánětu a mnoho dalších).
Co se týče manuální terapie – existuje velké množství technik, které lze využít a hodně zde záleží na preferencích a zkušenostech terapeuta. Je třeba si ale uvědomit, že co vyhovovalo jednomu, nemusí sedět druhému.
Když to vztáhnu sama na sebe – moc dobře vím, že mám v oblibě určité techniky a vím, že některá ošetření moje tělo nevyhledává. Podobně mi i moje psí holky ukázaly, co vyhovuje jim, a to samé se týká mých pacientů a klientů. Ačkoli má každý terapeut své preference a taktiky, někdy to ten čtyřnohý společník vidí jinak a je potřeba se tomu přizpůsobit.
Mezi prvky manuální terapie řadíme:
– masáž, pasivní pohyby, kloubní mobilizace, strečink a další techniky
Mezi účinky manuální terapie patří např.:
– uvolnění bolesti, prokrvení tkání, správný rozsah v kloubech, flexibilita svalů a šlach, příprava tkání před výkonem
Co je ale trochu jiné, je aktivní cvičení. Kdo by totiž nechtěl dostávat dobroty za to, že cvičí a dělá něco pro své zdraví? Tak dobře těch dobrot jsou malé kousky, ale i tak je to příjemný bonus k zábavě, kterou cvičení poskytuje. Výhodou pro majitele je, že ke cvičení vlastně nic nepotřebují, často opravdu stačí 3P – pes, pamlsky a pevný povrch. Kdo chce zvednout level, účel splní domácí pomůcky a nástroje. Komu je to stále málo a chce být dostatečně cool, existuje velká škála všech možných balančních pomůcek, kuželů, targetů a to všechno v široké paletě barev.
Mezi účinky aktivního cvičení řadíme např.:
– zvýšená celková kondice a fitness, lepší funkčnost pohybového aparátu, snížení rizika zranění
Každá technika, cvik atd. by samy o sobě vydaly na článek nebo na knihu, a to určitě nebyl dnes můj záměr. Chtěla jsem vám ukázat jen malinký kousek z toho mého světa rehabilitace a péče o pohybový aparát. Nemusí to být nic náročného, ať už z časového hlediska, tak co se vybavení týče. Má to být především radost, jak pro psa, tak pro jeho páníčka, je to týmová práce!
I několik minut denně (nebo např. 2x týdně) pomůže vašemu psímu kamarádovi k radostnějšímu a uvolněnějšímu pohybu!
Co říci závěrem?
Přibližně před čtyřmi lety jsme měly s mojí kamarádkou, skvělou veterinární lékařkou a bylinkářkou, Terezkou Zerhau plán na vytvoření tréninkového programu K3. Bohužel jsme ho nakonec neuskutečnily a K3 nikdy nespatřilo světlo světa. Nicméně význam K3 byl a je velmi silný – kondice, koordinace a komunikace. To měly být naše 3 základní pilíře a pro mě takové vlastně zůstaly. Jsou to pro mě 3 velmi důležité pojmy, které rehabilitaci skvěle vystihují a ukazují proč jí dávám palec nahoru.
A jak to máte vy?
Jsem milovnice zvířat, přírody a zdraví. Jsem veterinářka specializující se na rehabilitaci a péči o psy. Pomáhám svým čtyřnohým přátelům žít aktivní a spokojený život po boku páníčků, které učím, jak na to.